Almanya Vatandaşlık Yasası

LingoZet

Almanya’da yeni vatandaşlık yasası, 02.02.2024 tarihinde Federal Konseyin 1041. oturumunda kabul edilmiştir. Yasanın yürürlüğe girebilmesi için bir kaç resmi imza kalmıştır.

Son olarak da Federal Hukuk Gazetesinde yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmesi için 3 aylık bir süre tanınır.

AB ülkelerine kıyasla Almanya’da vatandaşlık alanlar sayısı düşüktür. Bu da mevcut vatandaşlık yasasının göçmen kökenli insanları desteklemek ve uyum sağlamaları için onları motive etmek konusunda yeterli olmadığını göstermektedir. Alman hükümeti bu sorunun farkına varmıştır. Bu nedenle vatandaşlık yasasının iyileştirilmesinin ve insanların göç ettiği bir ülkenin ihtiyaçlarına uyarlanmasının önemini vurgulamaktadır.

Yasada yapılan değişikliklerin temel amacı, Almanya’da uzun süreli yaşamak isteyen ve özgür demokratik temel düzene bağlı olan yabancıların toplumsal yaşama tam olarak katılmalarını sağlamaktır. Yeni yasanın önemli noktaları şunlardır:

Daha hızlı vatandaşlığa kabul – Daha önce Alman vatandaşlığına başvurabilmek için 8 yıl Almanya’da yasal olarak yaşamak gerekirken, şimdi bu süre sadece 5 yıl veya özel entegrasyon başarıları durumunda 3 yıla indiriliyor. Bu değişiklikler, Almanya’da yeni bir yuva kuran birçok insan için topluma tam katılımın kapısını daha hızlı açıyor.

Çifte Vatandaşlık – En önemli değişikliklerden biri kuşkusuz çifte vatandaşlık uygulamasının başlatılmasıdır. Bu yenilik, pek çok kişinin Alman toplumunun tam bir üyesi olurken köklerini ve geldikleri ülkeyle bağlarını korumalarına olanak tanıyor. Özellikle de Türkiye, Sırbistan, Kosova, Bosna, Belarus ve Rusya gibi, asıl vatandaşlıklarını bırakmanın ciddi zorluklarla ilişkilendirilebildiği ülkelerden gelen insanlar için bu önemli bir rahatlama.

“DIE GRENZEN MEINER SPRACHE BEDEUTEN DIE GRENZEN MEINER WELT.“

L. WITTGENSTEIN