Almanca

LingoZet

Alman dili bir Batı Cermen dilidir ve Hint-Avrupa dil ailesine aittir. Yaklaşık 100 milyon kişi tarafından ana dili olarak konuşulmaktadır ve Avrupa’da en yaygın konuşulan dillerden biridir.

Günümüzde dünyada en çok konuşulan 20 dilden 12’si Hint-Avrupa dil ailesine aittir (İngilizce, İspanyolca, Hintçe, Portekizce, Bengalce, Rusça, Almanca, Fransızca, Marati, İtalyanca, Pencapça, Urduca).

İşte Almanca dilinin bazı özellikleri:

Alfabe ve yazı: Alman alfabesi ä, ö, ü ve ß harfleri de dahil olmak üzere 26 harften oluşur. Alman dili Latin alfabesini kullanır ve yazı soldan sağa doğru yazılır.

Dilbilgisi: Almanca dilbilgisi, özellikle isimlerin, sıfatların ve zamirlerin çekimi ile ilgili karmaşıklığı ile bilinir. Almancada dört gramer durumu (nominatif, genitif, datif, akuzatif) ve üç cinsiyet (eril, dişil, nötr) vardır. der – die – das !

Kelime oluşumu: Almanca uzun bileşik kelimeler oluşturma yeteneği ile bilinir. Bunlar genellikle karmaşık kavramları ifade etmek için tek bir kelimede birleşen birkaç kelimeden oluşabilir.

Telaffuz: Almanca’da telaffuz bölgeye göre değişebilir. Bununla birlikte, harflerin ve seslerin telaffuzuna rehberlik eden belirli fonetik kurallar vardır.

Sözcük dağarcığı: Almanca sözcük dağarcığı, başta Latince, Yunanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere diğer dillerden birçok alıntı sözcük ve yabancı sözcük içerir. Bunun yanı sıra Almancanın kendine özgü kültürel ve tarihi kimliğini vurgulayan çok sayıda kelime ve ifade de bulunmaktadır.

Dünyanın en uzun kelimesi Almanlar’ındır 🙂 … Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

“DIE GRENZEN MEINER SPRACHE BEDEUTEN DIE GRENZEN MEINER WELT.“

L. WITTGENSTEIN