Almanya'da Deprem

LingoZet

“Almanya’da deprem var mı / oluyor mu? Almanya’da deprem riski ne kadar yüksek? Denetim nasıl işliyor?”

Almanya’da şiddetli deprem olasılığı: düşük-orta seviyededir.
Fakat riskli bölgeleri küçümsememek gerektiğinin bilinci hakimdir.
Almanya’daki riskli bölgeler: Köln Körfezi’nde, Tübingen’in güneyinde, Swabian Jura’da, Ren Graben’in güneyinde ve Gera civarındadır.

👉Deprem bölgeleri haritası, Almanya’da depremlerin nerelerde beklenebileceği hakkında bilgi sağlıyor. 0 ila 3 deprem bölgelerinin tehlike derecelerine de karşılık gelen yüzey alanları gösterilmiştir. Bölge 3, deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeleri ifade ediyor.

👉İnşaat denetimi: Almanya’da bağımsız/özel müfettişler inşaata gider, onaylanmış projeye uygun olup olmadığına bakar. Herhangi bir sorun/eksik tespit ettiğinde ise, inşaatı eksikler giderilene kadar durdurma yetkisine sahiptir.
Fakat Alman hükümeti bununla da yetinmez. Büyük ve karmaşık projeleri devlet te ayrıca inceler. Yani özetle denetimsiz taş yerinden oynamaz!

Şimdiye kadar Almanya’da yaşanan en büyük deprem (6.3 tahmin ediliyor) 1911 yılında, ikincisi ise 1978 yılında 5.8 şiddetinde yaşanmıştır.

GFZ Alman Yer Bilimleri Araştırma Merkezi açıklaması şöyle: “İstatistiksel analizler, Aşağı Ren Körfezi’nde yaklaşık her 100 ila 300 yılda bir 5,5 büyüklüğünde bir depremin beklenebileceğini gösteriyor. Her 1000 ila 3000 yılda bir 6,5 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor.”

“DIE GRENZEN MEINER SPRACHE BEDEUTEN DIE GRENZEN MEINER WELT.“

L. WITTGENSTEIN