Federal Hükümetin Politikası

LingoZet

Federal Almanya Cumhuriyeti federal bir devlettir ve parlamenter bir demokrasi olarak örgütlenmiştir. Anayasa, tüm devlet iktidarının halktan kaynaklandığını öngörür. Halk bu yetkiyi bir seçim dönemi süresince parlamentolara (Bundestag ve Landtage) devreder.

Devlet gücü, yasama gücü (yasama), yürütme gücü (yürütme) ve adaletin sağlanmasından sorumlu güç (yargı) arasında bölünmüştür. Bu güç ayrılığı her demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır ve Almanya’nın anayasası (Grundgesetz) olan Temel Yasa’da da yer almaktadır.

Yasama organı parlamentoları, yürütme organı ise hükümetleri kapsar. Yargı, merkezi bir rol oynar çünkü eyalet ve federal mahkemelerdeki hakimler bağımsızdır ve sadece yasalara dayanarak karar verirler. En yüksek Alman mahkemesi, Anayasa’ya uyulup uyulmadığını denetleyen Federal Anayasa Mahkemesi’dir. Diğer tüm devlet organları 16 anayasa hakiminin kararlarına bağlıdır.

Federal Cumhurbaşkanı, protokol açısından Almanya’nın en üst düzey temsilcisidir. Protokol açısından Federal Meclis Başkanı ikinci sırada yer almaktadır. Federal Cumhurbaşkanı, Federal Konsey Başkanı tarafından temsil edilir – bu makam her yıl 16 federal eyaletin başkanı olan bir bakan tarafından yürütülür. En büyük siyasi güce sahip makam, aynı zamanda politika yönergelerini de belirleyen Federal Şansölye’nin makamıdır. Almanya’nın en yüksek mahkemesi olan Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı da en yüksek temsilcilerden biridir.

8 Aralık 2021 tarihinde Alman Federal Meclisi, SPD’li siyasetçi Olaf Scholz’u Federal Almanya Cumhuriyeti’nin dokuzuncu Şansölyesi olarak seçti.

Scholz, 16 yıldır Almanya’yı yöneten CDU’lu siyasetçi Angela Merkel’in yerini aldı. O tarihten bu yana görevde olan federal hükümet üç partiden oluşuyor: Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Birlik 90/Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP). Robert Habeck Şansölye Yardımcısı ve Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı, Annalena Baerbock ise Dışişleri Bakanıdır. Her ikisi de Federal Meclis’teki Birlik 90/Yeşiller parlamento grubuna mensuptur. Federal Maliye Bakanı ise FDP’li siyasetçi Christian Lindner’dir. Federal kabine toplam 15 bakan ve Federal Başbakanlık Dairesi başkanından oluşmaktadır.

Üç iktidar partisi, 26 Eylül 2021’deki federal seçimlerden bu yana Alman Federal Meclisi’ndeki 736 sandalyenin 416’sını elinde bulunduruyor. Muhalefet ise Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Bavyera’dan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), Sol Parti ve Almanya için Alternatif’ten (AfD) oluşuyor. Üç parti SPD, Birlik 90/Yeşiller ve FDP’nin koalisyonu Almanya için bir yeniliktir, daha önce neredeyse sadece iki siyasi ortağın ittifakı hüküm sürmekteydi. 2021’deki hükümet değişikliğinden önce CDU/CSU ve SPD hükümeti oluşturuyordu.

Mevcut hükümetin işbirliğinin temelini SPD, Birlik 90/Yeşiller ve FDP’nin Scholz’un başbakan seçilmesinden önce üzerinde anlaştıkları koalisyon sözleşmesi oluşturuyor. “Daha fazla ilerleme cesareti. Özgürlük, adalet ve sürdürülebilirlik için ittifak” başlığını taşıyan anlaşma, federal hükümetin parlamentonun dört yıllık yasama dönemine ilişkin temel planlarını özetliyor. Bir sonraki federal seçimlerin 2025 sonbaharında yapılması bekleniyor.

“DIE GRENZEN MEINER SPRACHE BEDEUTEN DIE GRENZEN MEINER WELT.“

L. WITTGENSTEIN