KANADA GÖÇMEN PROGRAMI

KANADA GÖÇMEN PROGRAMI

KANADA GÖÇMEN PROGRAMI

 

Kanada Nitelikli Göçmen Programı
Örnek Model

Alman İçişleri Bakanı Faeser ve Çalışma Bakanı Heil, Kanada ziyaretlerinden döndükten sonra Nitelikli İş Gücü Göç Yasası’nda planlanan değişikliklere ilişkin yeni yasa taslağının Kanada modeline dayalı bir fırsat kartı olacağı belirtildi.

Uzun vadede Almanya, Kanada’dan öğrenmek ve birçok alanda birlikte çalışmak istiyor. Nitelikli İş Gücünün Almanya’ya daha kolay gelebilmesi hedefleniyor.

Kanada, en kolay çalışma izni veren ülkeler arasında ilk sıralarda. Özellikle nitelikli göçmenlere ve öğrencilere çalışma izni verme konusunda oldukça cömerttir.

Almanya’da Kanada’nın vasıflı işçi programı ilham verici bir örnek olarak görülmekte ve bu programın bazı unsurları Alman göç politikaları ve programlarına entegre edilecektir. Örneğin, göçmenlerin seçimi için puan sistemlerinin getirilmesi ve göçmenlerin yeni ülkelerindeki entegrasyonlarını ve başarılarını teşvik etmek için destek hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi.

Kanada Puan Sistemi:

Şeffaf puan sistemi: Kanada, ülkeye göç etmek isteyen nitelikli profesyonelleri seçmek için şeffaf bir puan sistemi kullanmaktadır. Puan sistemi, başvuru sahiplerini değerlendirmek ve seçmek için yaş, eğitim, iş deneyimi, dil becerileri ve diğerleri gibi çeşitli faktörleri değerlendirir.

Talep odaklı göçmenlik politikası: Kanada vasıflı işçi programı talep odaklıdır ve ekonomik gereklilikler ile işgücü piyasasının ihtiyaçlarına dayanmaktadır. Bu da seçim kriterlerinin Kanada’da ihtiyaç duyulan beceri ve niteliklere sahip göçmenleri seçmek üzere tasarlandığı anlamına gelmektedir.

Entegrasyon ve destek: Kanada, göçmenlerin entegrasyonuna büyük önem vermekte ve göçmenlerin Kanada toplumuna yerleşmelerine ve entegre olmalarına yardımcı olmak için kapsamlı destek hizmetleri ve programları sunmaktadır. Bunlar arasında dil kursları, iş arama yardımı, barınma ve diğer hizmetler yer almaktadır.

Ekonomik başarı: Kanada’nın vasıflı işgücü programının başarılı olduğu ve Kanada ekonomisine olumlu katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Yüksek vasıflı göçmenler beraberinde değerli beceriler, yenilikçilik ve ekonomik büyüme getirerek uzun vadede dinamik ve çeşitli bir işgücü piyasasına katkıda bulunurlar.

Şeffaf ve etkin süreçler: Kanada göçmenlik sistemi şeffaf ve verimli süreçleriyle tanınmaktadır.

Zehra Şentürk Yavuz

25.03.2023