Fırsat Kart Yasal Gelişmeler

LingoZet

30 Kasım 2022 tarihinde Alman hükümeti, yasal çerçevenin daha da geliştirilmesi için somut öneriler içeren kilit noktalara karar verdi. Buna göre, işçi göçü gelecekte üç sütuna dayanacaktır: vasıflı işçi sütunu (AB Mavi Kart), deneyim sütunu (düzenlenmemiş bir meslekte mesleki deneyim ve iş sözleşmesi) ve potansiyel sütunu (fırsat kartı).

29 Mart 2023 tarihinde Federal Kabine, Nitelikli İş Gücü Göç Yasası reformunu onayladı. Yeni yasa, gelecekte yabancı vasıflı işçilerin Almanya’ya gelmelerini kolaylaştırmasını hedeflemektedir.

23 Haziran 2023 tarihinde yeni yasa tasarısı oy çoğunluğuyla meclisten geçti. Yasaya bazı değişiklikler eklendi.

18 Ağustos 2023 Almanya Nitelikli İş Gücü Göç Yasası’nın daha da geliştirilmesine ilişkin yasa, Federal Resmi Gazetede yayımlandı.

Dipnot: Lisans ve Lisansüstü ve denkliklerini almış Meslek sahibi olanlar her daim iş arama vizesiyle (belirli şartlara uyarak) Almanya’ya gidebilirler.

ALMAN ‘CHANCENKARTE’ için başvurular henüz başlamamıştır. Lütfen sosyal medyada veya bazı websitelerde sunulan ‘Fırsat Kart’ kayıtlarını ciddiye almayınız. Herhangi bir ödeme yapmayınız.

Instagram Hesabımız https://www.instagram.com/firsat_kart/ takip edebilirsiniz.

Zehra Şentürk Yavuz